2008. november 13., csütörtök

Projektmenedzsment alapok

Alapfogalmak



Kezdjük az alapoknál. Szeretnék tisztázni néhány alapfogalmat a projektmenedzsmenttel kapcsolatban, mivel én ezek mentén gondolkodom a témában, és a további írásaim is ezek mentén értelmezhetőek.


Olyan fogalmakra gondolok, minthogy mi a projekt, ki a projektvezető, stb... Ezeket persze sokan meghatározták már, de számomra mindig nehéz volt elolvasni és értelmezni azokat a jól megfogalmazott meghatározásokat, amiket a téma doktorai papírra vetettek. Megpróbálom egy kicsit ezért a saját gondolataim mentén megfogalmazni ezeket, közben talán megvilágítani az összefüggéseket. Hátha más is úgy van a definíciókkal mint én :)



Akit inkáb a pontos és szabatos definíciók fognak meg, olvasson inkább itt: http://hu.wikipedia.org/wiki/Projekt



Induljunk ki onnan, hogy mik azok a főbb kritériumok, amik meghatároznak egy projektet.



  • Van célja, amit el kell érnünk


  • Van egy határidő, amikorra el akarjuk érni a célt


  • Van egy erőforráskeret, amit ehhez felhasználhatunk



http://cmapspublic.ihmc.us/servlet/SBReadResourceServlet?rid=1234080430343_2078818310_15239&partName=htmltext


Ezek alapján persze projektnek tekinthetnénk az esti vacsorafőzést is, hiszen van célja (jól akarunk lakni :), van határidő (estére kész kell lennie), és van erőforráskeret (ami épp van otthon a hűtőben). Mégis, viszonylag ritkán készítünk projekttervet erre a feladatra.
Projektről tehát csak akkor beszélhetünk, ha komplex feladatról van szó, hiszen egy egyszerű feladat végrehajtása érdekében felesleges bevetnünk a projektmenedzsment teljes eszköztárát.
Végül nem beszélhetünk projektről akkor sem, ha egy folyamatosan ismétlődő feladatot kell végrehajtanunk. Ennek oka, hogy egy jól begyakorolt ismétlődő feladat érdekében ugyancsak felesleges volna a projektmenedzsment módszerek alkalmazása, hiszen valószínűleg rutinszerűen is végrehajtható.

Nézzük meg mi az összefüggés a három fő kritériumunk között.
A három kritérium egymásra hatással van. Amennyiben a célt változtatjuk (Pl.: 1 helyett 2 hidat kell építenünk) változik az erőforrás szükséglet és a határidő is. Ezt az alapvető összefüggést gyakran hajlamosak elfelejteni a megrendelők.

Ha már tisztáztuk, hogy mi a projekt, meg tudjuk határozni azt is, hogy mi a projektmenedzsment. Tulajdonképpen az a tevékenység, amit azért hajtunk végre, hogy a kitűzött célunkat az előre meghatározott erőforráskeretek mellett határidőre elérjük.


A Projektmenedzser pedig az a személy, aki egy személyben felel azért, hogy a projekt a kitűzött keretek között elérje a célját.


Ha felelősséget rendeltünk hozzá, akkor természetesen hatáskörrel is rendelkeznie kell. Ez praktikusan azt jelenti, hogy a projekthez rendelt erőforrások felett szintén csak a kitűzött keretek között, de szabadon rendelkezhet. Ez megint csak egy olyan pont, amit könnyen el lehet fogadni, de annál nehezebb megvalósítani. Hiszen gondoljunk csak bele, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha az Erőforrásgazda odaadta a projektre az emberét egy időkeretben, akkor abban az időszakban ő már nem rendelkezhet vele, tehát nem adhat neki más feladatot. A projektszervezetekben tipikus jelenség, hogy az erőforrásgazdák kihúzzák a projekt alól az egyszer már odaadott erőforrásokat, veszélyeztetve ezzel a projektet.


Nincsenek megjegyzések: